Osiguravanje usluge videćeg pratitelja slijepim osobama na području gradova pakraca i Lipika

Trogodišnji projekt (01.01.2019. – 31.12.2021.) financiran sredstvima Ministarstva demografije, socijalne politike obitelji i mladih u ukupnom iznosu od 334.812,00 Kn. Opći cilj ovog projekta je jačanje socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom kroz daljnji razvoj i povećanje kvalitete usluge videćeg pratitelja.
Specifični ciljevi su:

 • pružanje usluga u obavljanju životnih aktivnosti koje slijepe osobe nisu u mogućnosti izvesti samostalno
 • osnaživanje korisnika za samostalno obavljanje nekih svakodnevnih vještina
 • veća uključenost korisnika u život zajednice.
  Videća pratiteljica članovima udruge koji žive sami i nemaju osobu koja im pomaže pruža sljedeće usluge:
 • pratnja i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima (odlazak k liječniku, stomatologu, u ljekarnu, trgovinu, poštu, banku, Centar za socijalnu skrb, kulturno-zabavne institucije, općine, matičnog ureda itd.)
 • ovisno o potrebi slijepe osobe-obuka za obavljanje kućanskih poslova;
 • pomoć pri obavljanju administrativnih poslova slijepim osobama koje žive same i nemaju obveznika uzdržavanja niti članova obitelji u bližoj okolici – čitanje (dokumenata, pošte, uputnica, doznaka, recepata, uputa za korištenje itd.) i pisanje po potrebi
 • ispunjavanje potrebnih obrazaca u skladu s uputama Voditelja projekta sudjelovanje u pripremi izvještaja za Ministarstvo socijalne politike i mladih
  Videća pratiteljica je za potrebe ovog programa pohađala edukaciju organiziranu od strane Hrvatskog saveza slijepih za što je dobila certifikat ili potvrdnicu.

Similar Posts