U organizaciji Udruge slijepih Pakrac–Lipik održan je okrugli stol na kojem je predstavljen projekt „Jednaki pogled – edukacijom do društvene uključivosti“, financiran od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, a proveden tijekom školske godine 2024/2025. Događaju je prisustvovalo više od 40 sudionika u predivnom ambijentu Spahijskog podruma, uz sudjelovanje predstavnica partnerskih škola, saborske zastupnice gđe. Anamarije Blažević, predstavnice Grada Pakraca gđe. Marije Matineli, ravnatelja Zavoda za socijalni rad Pakrac gdina. Darka Havraneka, drugih udruga osoba s invaliditetom koje djeluju na našem području, članova Udruge i njihovih obitelji te ostalih zainteresiranih članova zajednice.

Iskustva koja mijenjaju pogled na svijet

Poseban dio skupa bile su osobne priče članova Udruge:
• Otilija, nekad studentica, a danas poslovna žena, podijelila je iskustvo studiranja kao slijepa osoba. Posebno emotivan trenutak bio je kada se prisjetila zlostavljanja i traume koju je doživjela u osnovnoj i srednjoj školi.
• Markova majka Nataša govorila je o odlasku u Njemačku kako bi Marku osigurala kvalitetnije obrazovanje i život, izražavajući nadu da će se jednoga dana moći vratiti i uključiti u zajednicu kao ravnopravan član društva.
• Lovro je predstavio svoje iskustvo školovanja u Centru Vinko Bek u Zagrebu, naglašavajući izazove i prilike koje to donosi.

Film koji je dirnuo sve prisutne

Velike emocije izazvala je projekcija filma „Bijeli štap“, koji su snimile učenice filmske skupine OŠ Braće Radić pod mentorstvom prof. Nikoline Zanetti. Film je uvršten u Smotru dječjeg filmskog stvaralaštva koja će se održati u listopadu u Metkoviću, što je veliko priznanje za učenike i njihov rad.

Edukacija, tehnologija i zajedništvo

Sudionici su imali priliku isprobati i VR naočale koje simuliraju različita oštećenja vida, što je dodatno osnažilo poruku projekta i otvorilo oči za svakodnevne izazove slijepih i slabovidnih osoba. Predstavnice škola izrazile su zadovoljstvo provedenim aktivnostima te naglasile njihovu važnost za razvijanje empatije kod učenika.

Pogled u budućnost

Udruga slijepih Pakrac–Lipik izrazila je odlučnost da ovakve edukacije nastavi provoditi i ubuduće – bez obzira na ishod natječaja Ministarstva. „Edukacija o osobama s invaliditetom je iznimno važna i ne smije stati“, poručili su iz Udruge. Skup je bio i prilika da se potaknu i druge udruge osoba s invaliditetom na aktivno uključivanje u obrazovanje mladih.

Organizatori su uputili i posebnu zahvalu djelatnicima Spahijskog podruma na gostoprimstvu te Hotelu Pakrac na osvježenju, koji su pridonijeli ugodnoj atmosferi i toplini događanja.

Povezane objave