Svjetski dan glaukoma

Svjetski dan glaukoma obilježava se 12. ožujka, u sklopu Tjedna borbe protiv glaukoma od 08. do 14. ožujka 2020, a na inicijativu Svjetske glaukomske organizacije i Svjetske organizacije pacijenata oboljelih od glaukoma s ciljem da se što više podigne svijest ljudi o ovoj bolesti. Glaukom je vodeći uzrok nepovratnog gubitka vida u svijetu, a oko 4,5 milijuna ljudi slijepo je zbog posljedica ove bolesti. Zbog nedostatka simptoma i spore progresije, glaukom se naziva i „kradljivcem vida“ pa 50% bolesnika u razvijenim zemljama ne zna da boluje od glaukoma, dok se taj broj u nerazvijenim zemljama kreće oko 90%. Pravodobnim otkrivanjem bolesti, šteta se može spriječiti. Cilj obilježavanja Svjetskog tjedna borbe protiv glaukoma jest širenje znanja i svijesti o glaukomu s naglaskom na pravovremeno otkrivanje, prevenciju razvoja te smanjenje broja slabovidnih i slijepih osoba kao posljedice glaukomske bolesti. Borba protiv glaukoma i sljepoće tema je mnogih programa koji promiču zdravlje i od nacionalnog je interesa zemalja diljem svijeta pa tako i u našoj zemlji.

Glaukom ne boli, nema nikakvih znakova pa se najčešće otkriva slučajno, mjerenjem očnog tlaka. Glaukom je ili kako se često naziva „povišen očni tlak“ vrlo česta očna bolest koja predstavlja jedan od vodećih uzroka sljepoće u svijetu i kod nas. Bez vidljivih simptoma dolazi do propadanja vidnog živca, pa se kod više od 50% bolesnika otkriva u poodmaklom stadiju, kada ju je teže liječiti. Glaukom je stanje u kojem je otežano održavanje normalnog protoka tekućine kroz oko što uzrokuje visoke vrijednosti tlaka unutar oka te dovodi do oštećenja vidnog živca, propadanja vidnog polja i gubitka vida. Oko je konstantno pod tlakom (normalne vrijednosti očnog tlaka iznose 10 do 20 mmHg). Važno je znati da 30% ljudi ima sve simptome glaukomske bolesti uz normalan tlak ili tek malo povišen. 

Faktori rizika za razvoj glaukoma:

  • glaukom u obitelji – postoji 20% vjerojatnosti razvoja glaukoma ako boluju roditelji te 50% ako boluje brat ili sestra;
  • dob – 1% opće populacije u dobi od 40 do 49 godina, čak 20 do 30% iznad 75 godina života;
  • rasa – tamnopute rase;
  • visoka kratkovidnost i dalekovidnost;
  • sistemske bolesti poput dijabetesa, hipertenzije, migrenoznih glavobolja, Chronove bolesti, reumatoidnog artritisa itd.;
  • nakon operacije oka ili produljenog kapanja kortikosteroidnih kapi ili općenito terapije kortikosteroidima.

Simptomi koji upućuju na glaukom: 

Periferne mrlje u vidnom polju i gubitak kontrastne osjetljivosti mogu ukazivati na zahvaćenost sloja stanica optičkog živca. Test za kontrastnu osjetljivost zajedno s mjerenjem vidnog polja moraju se učiniti pacijentu, da bi se moglo utvrditi stupanj oštećenja vida. Simptomi mogu uključivati bol u ili iza očne jabučice, glavobolju i osjetljivost na pritisak i stvaranje crnih mrlja u vidnom polju. Uznapredovali glaukom stvara tzv. „tunelski vid“

.

Similar Posts